A child leaves her book bag on a slide. The bag, which is at the top of the slid
ID: 777655 • Letter: A
Question
A child leaves her book bag on a slide. The bag, which is at the top of the slide, starts from rest and reaches the bottom in 1.71 s. The mass of the book bag is 2.15 kg, the length of the slide is 2.50 m and the angle of incline is 33.58. (Assume the tr axis to be parallel to and down the slide. For all values, enter the magnitude only.) (a) With what acceleration (in m/s?) does the bag go down the slide? (b) What is the friction force (in N) acting on the bag? (c) What is the coefficient of kinetic friction between the bag and the slide? (d) what is the speed (in m/s) of the bag when it reaches the bottom of the slide? m/sExplanation / Answer
Apply kinematic eqution
s=ut + 1/2 at^2
u = 0
so
a = 2s/ t^2 = 2(2.5)/(1.71)^2 = 1.7 m/s^2
F net = mg sin theta - fk
fk = mg sintheta - F net
= 2.15 (9.8) sin 33.5 - 2.15( 1.7)
= 7.95 N
fk = uk mg cos theta
uk = fk/mg cos theta
= 7.95/2.15 (9.8) cos 33.5
= 0.45
((d)
v= u+ at
= 0 + (1.7) (1.71)
=2.9 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.