Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 19 Problems Question 6 (of 6) valuer 4.00 points 2 out of 5 attempts Muo

ID: 778270 • Letter: C

Question

Chapter 19 Problems Question 6 (of 6) valuer 4.00 points 2 out of 5 attempts Muon path Power line current out of page Muon at point P Power line End on view from left Side view A cosmie ray muon with the same charge as an electron and a mass of 2.1 x 10g i moving toward the ground at an angle of 23° from the vertical with a speed of 7.9 x 10' m/s. As it crosses point P, the muon is at a horizontal distance of 87.3 cm from a high-voltage power line. At that moment, the power line has a current of 15.8 A. what is the magnitude and direction of the force on the muon at the pointP in the diagram? 28 × 10 (select) (select)the plane of the paper in the side view (or to the (select) in the end on view). References

Explanation / Answer

given

I = 15.8 A
r = 87.3 cm = 0.873 m
m = 2.1*10^-28 kg
v = 7.9*10^7 m/s

magnetic field produced by the wire at the location of muon, B = mue*I/(2*pi*r)

= 4*pi*10^-7*15.8/(2*pi*0.873)

= 3.62*10^-6 T

magnetic force acting on muon, FB = q*v*B*sin(theta)

= 1.6*10^-19*7.9*10^7*3.62*10^-6*sin(23)

= 1.79*10^-17 N          

direction : perpendicularly out of the paper plane.    

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote