Assume that the unshaded spheres in the buret represent H+ ions, the shaded sphe
ID: 782669 • Letter: A
Question
Assume that the unshaded spheres in the buret represent H+ ions, the shaded spheres in the flask represent OH- ions, and you are carrying out a titration of the base with the acid.
2. If the volumes in the buret and the flask are identical and the concentration of the acid in the buret is 0.500 M, what is the concentration of the base in the flask?
A)0.333 M
B)0.667 M
C)0.750 M
D)0.500 M
1. If the volumes in the buret and the flask are identical and the concentration of the acid in the buret is 0.250 M, what is the concentration of the base in the flask?A) 0.167 M B)0.375 M
C) 0.667 M
Explanation / Answer
buret --------->12 molecules for 0.250 M concentration for each molecule= 0.250/12 = 0.02083 ..... flask---------> 8 molecules of base concentration in flask for each molecule= 0.02083*8 = 0.167 M. So Ans is A) 2nd part. molecular concentration in buret = 0.500 / 12 = 0.04166 concentration in flask = 0.04166 * 8 = 0.333 M Ans is A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.