How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions fr
ID: 784979 • Letter: H
Question
How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions from the dry solute and the solvent?
D.) How much solvent would you take to prepare the solution in part B?
E.) How much solvent would you take to prepare the solution in part C?
part A) i got 5.21g KCl
part C) i got 5.5g KCl
pleaseeeeeeeee help me with parts B D E !!!!!!! :D
How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions from the dry solute and the solvent? 126 mL of 0.555M KCl 124 g of 0.440m KCl 124g of 4.4% KCl solution by mass How much solvent would you take to prepare the solution in part B? How much solvent would you take to prepare the solution in part C? i got 5.21g KCl i got 5.5g KClExplanation / Answer
B) molality = n of solute/mass of solvent
==> 0.440 = (mass/(39+35.5))/(124-m)*10^-3
==> (124-m)*0.440*(39+35.5) = 1000m
==> 4064.72 -32.78*m = 1000m
==> 1032.78m = 4064.72
==> m =4064.72/1032.78 = 3.94 g
D) mass of solvent = 124-3.94 = 121.06 g
E)mass of solvent = 124-5.5 = 118.5 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.