The equilibrium constant, K, for the following reaction is 10.5 at 350 K. An equ
ID: 786814 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 10.5 at 350 K.
An equilibrium mixture of the three gases in a 1.00 L flask at 350 K contains 5.32E-2 M CH2Cl2, 0.172 M CH4 and 0.172 M CCl4. What will be the concentrations of the three gases once equilibrium has been reestablished, if 0.142 mol of CH4(g) is added to the flask?
Explanation / Answer
K=[CCl4][CH4]/[CH2Cl2]^2
or 10.5=(0.172+0.142+x)*(0.172+x)/(5.32*10^-2-2x)^2
or x=-0.008 M
so [CH2Cl2]=0.0692 M
[CH4]=0.306 M
[CCl4]=0.164 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.