The equilibrium constant, K, for the following reaction is 10.5 at 350 K. 2CH2Cl
ID: 880695 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 10.5 at 350 K.
2CH2Cl2(g) CH4(g) + CCl4(g)
An equilibrium mixture of the three gases in a 1.00 L flask at 350 K contains 5.09E-2 M CH2Cl2, 0.165 M CH4 and 0.165 M CCl4. What will be the concentrations of the three gases once equilibrium has been reestablished, if 3.82E-2 mol of CH2Cl2(g) is added to the flask?
[CH2Cl2]
=
M
[CH4]
=
M
[CCl4]
=
M
The equilibrium constant, K, for the following reaction is 1.29E-2 at 600 K.
COCl2(g) CO(g) + Cl2(g)
An equilibrium mixture of the three gases in a 1.00 L flask at 600 K contains 0.192 M COCl2, 4.98E-2 M CO and 4.98E-2 M Cl2. What will be the concentrations of the three gases once equilibrium has been reestablished, if 2.93E-2 mol of Cl2(g) is added to the flask?
[COCl2]
=
M
[CO]
=
M
[Cl2]
=
M
Explanation / Answer
Given that;
Kc = [CH4] [CCl4] / [CH2Cl2]^2 = 10.5
If we add 3.82E-2 mol of CH2Cl2(g) is added to the flask then new contraction of CH2Cl2 =
3.82E-2 mol of CH2Cl2(g)
Now make ICE table:
2CH2Cl2(g) CH4(g) CCl4(g)
I 3.82*10^-2 M 0 M 0 M
C -x +x +x
E 3.82*10^-2 M - x x M x M
Then;
Kc = [CH4] [CCl4] / [CH2Cl2]^2 = 10.5
10.5 = x*x / (3.82*10^-2 - x )^2
If x is very less then 3.82*10^-2 – x = 3.82*10^-2 M
Then;
10.5 = x*x / (3.82*10^-2 M)^2
10.5*(3.82*10^-2)^2 = x^2
x^2 = 0.015
x= 0.12
Then new concentration at equilibrium :
[CH2Cl2] =3.82*10^-2 + 5.09*10^-2 M = 8.91*10^-2M
[CH4] =0.165 M + 0.12 M = 0.285 M
[CCl4]= 0.165 M + 0.12 M = 0.285 M
If cross check then;
Kc = 0.285 M *0.285 M / 8.91*10^-2M = 10.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.