When 2.950 g of AX (s) dissolves in 100.0 g of water in a coffee-cup calorimeter
ID: 787852 • Letter: W
Question
When 2.950 g of AX (s) dissolves in 100.0 g of water in a coffee-cup calorimeter the temperature rises from 22.0 oC to 31.7 oC. Calculate the enthalpy change (in kJ/mol) for the solution process
AX (s) --> A+ (aq) + X- (aq)
Assumptions for this calculation:
The specific heat of the solution is the same as that of pure water (4.18 J/ g-K).
The density of water = 1.000 g/mL. The liquid's final volume is not changed by adding the solid.
The calorimeter loses only a negligible quantity of heat.
The formula weight of AX = 52.7398 g/mol. Make sure you include the correct sign for the enthalpy change. The units are kJ/mol.
Explanation / Answer
Heat released = mass x specific heat x temperature change of solution
= (100.0 + 2.950) x 4.18 x (31.7 - 22.0) = 4174.2 J
Moles of AX = mass/molar mass of AX
= 2.950/52.7398 = 0.055935 mol
Enthalpy of solution = -heat released/moles of AX
= -4174.2/0.055935
= -74626 J/mol
= -74.63 kJ/mol = -74.6 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.