What is the specific heat of a metal if addition of 80.0 g of the metal at 24.0
ID: 788234 • Letter: W
Question
What is the specific heat of a metal if addition of 80.0 g of the metal at 24.0 degrees Celsius to 170.0 g of Cu (s= .38 J/g-c) at 266.4 degrees Celsius produces a mixture that reaches thermal equilibrium at 203.4 degrees Celsius?
s = J/g-c
The heat capacity of bomb calorimeters are determined by running a known, standard reaction. The combustion of 2.450 mmol of x caused the temperature of a bomb calorimeter to rise from 23.400 degrees Celsius to 26.600 degrees Celsius. For the case where T= 25.000 degrees Celsius, delta H = -2918 kj/mol, and delta ngas= -2 mol gas/ mol x for the combustion reaction, determine the heat capacity of the calorimeter.
C = kj/c
Explanation / Answer
Heat lost from copper
= mc(deltaT) = (170)(0.38)(266.4-203.4) = 1485.8 J
deltaH = mc(deltaT)
Solve for c (which you wrote as s) using this heat
1485.8 = (80)(c)(203.4-24)
c = 0.1035..... = 0.10
Same as second part of first question. solve for c
deltaH = mc(deltaT)
(2918kJ/mol)(0.00245mol) = C(26.6-23.4)
C = 2234kJ/C
The reason that there is no m in this equation is that it is incorporated into C
Normally c would have unit of J/gC or something like that
but since mass of calorimeter is constant, m and c can be incorporated together for heat capacity??
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.