What is the specific heat of aluminum if the temperature of a 30.0 g sample of a
ID: 999546 • Letter: W
Question
What is the specific heat of aluminum if the temperature of a 30.0 g sample of a aluminum is increased by 20 degree C when 100 J of heat is added? What is the specific heat of silicon if the temperature of a 15.0 g sample of silicon is increased by 138 degree C when 1100 J of heat id added? How much heat must be added to a 821 g sample of a gold to increase its temperature by 162 degree C? The specific heat of gold is 0.13 J/g degree C. If 40.5 J of heat is added to a 15.4 g sample of silver, how much will the temperature increase by? The specific heat is silver is 0.235 J/g degree C. When a 257. 0 degree g sample of a Nal dissolves in 180. 0 g of water in a calorimeter, the temperature rises from 40.5 degree C to 60.4 C. Calculate Delta H for the process. When a 169.0 g sample of NaOH dissolves in 700.0 g water in a calorimeter, the temperature rises from 22.4 degree C to 56.6 degree C. Calculate Delta H for the process. When a 128 g sample of KCl dissolves in 75.0 g of water in a calorimeter, the temperature drops from 51.0 degree C to 21.6 degree C. Calculate Delta H for the processExplanation / Answer
Formula given is,
Q = m x C x T …………(1)
Where,
Q = Heat added/absorbed in J.
m = Mass of the substance in g
T = Rise in temperature in oC when Q amount of heat is added/absorbed.
C = Specific heat capacity in J/go C.
Bases on this given numericals are solved.
1) Given for Aluminium,
m = 30.0 g, Q = 100 J, T = 20 oC, and C = ?
Using eq. (1)
100 = 30.0 x C x 20
100 = 600 x C
C = 100/600
C = 1/6
C = 0.167 J/go C
Specific heat of Al is 0.167 J/go C.
============================================
2) For Silicon,
m = 15.0 g, Q = 1100 J, T = 138 oC, and C = ?
Using eq. (1)
1100 = 15.0 x C x 138
1100 =2070 x C
C = 1100/2070
C = 0.531
C = 0.531 J/go C
Specific heat of Si is 0.531 J/go C.
============================================
3) For Gold (Au),
m = 821 g, Q =?, T = 162 oC, and C = 0.13 J/g oC
Using eq. (1)
Q = 821 x 0.13 x 162
Q = 17290.26 J
Q = 17290 J (rounded)
C = 17.29 kJ
17.29 kJ heat must be added for desired result.
============================================
4) For Silver (Ag),
m = 15.4 g, Q = 40.5 J, T =?, and C = 0.235 J/g oC
Using eq. (1)
40.5 = 15.4 x 0.235 x T
40.5 = 3.619 x T
T = 40.5 / 3.619
T = 11.2
T = 11.2 o C
Temperature of Ag will increase by 11.2 oC
=================XXXXXXXXXXXXXXXXXXX=====================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.