A person suffering from hyponatremia has a sodium ion concentration in the blood
ID: 788289 • Letter: A
Question
A person suffering from hyponatremia has a sodium ion concentration in the blood of 0.112 Mand a total blood volume of 5.0L .
1.)What mass of sodium chloride would need to be added to the blood to bring the sodium ion concentration up to 0.137
M, assuming no change in blood volume?
The concentration of alcohol (CH3CH2OH) in blood, called the "blood alcohol concentration" or BAC, is given in units of grams of alcohol per 100 mL of blood. The legal definition of intoxication, in many states of the United States, is that the BAC is 0.08 or higher.
1. What is the concentration of alcohol, in terms of molarity, in blood if the BAC is 0.08?
Explanation / Answer
A).
moles Na+ = 0.112 M x 5.0 L = 0.56
moles Na+ required = 0.137 M x 5.0 L=0.685
moles Na+ that are required = 0.685 - 0.56 =0.125
moles NaCl = 0.125
mass MaCl = 0.125 x 58.44 g/mol=7.305g
B).
if we have .008g of ethanol in 100 mL that is the same as
.08g per liter
.08 moles of ethanol = .08* 46.07 = 3.68 moles per liter
or 3.68M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.