Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturing plant located in a narrow canyon has applied to the Environmenta

ID: 788955 • Letter: A

Question

A manufacturing plant located in a narrow canyon has applied to the Environmental Protection Agency for a permit to continuosly release 15 ft^3/min of exhaust gas, containing 0.06 gmol/ft^3 of a pollutant, into the air. The wind travels through the canyon at an average flow rate of 800 ft^3/min (not including the exhaust gas). Furthermore, some of the pollutant settles out on the ground and foliage (the change in volume of air because of this settling is negligible) so that 20% of the pollutant released setles out by the time the air leaves the canyon.

a) What will be the average concentration of the pollutant in the air coming out of the canyon,?

b) what wind flow rate entering the canyon would produce a pollutant concentration greater than 0.0025 gmol/ft^3 in the air coming out of the canyon?

Explanation / Answer

what will be the average concentration of the pollutant in the air coming out of the canyon,?


a)      flow of pollutant==0.06x15=0.9 g mol/mim


net flow of pollutant= 800+15=815 fl/mim


actual rate of flow of pollutant coming out =80/100 x0.8=0.72


average concentration of the pollutant in the air coming out=0.72/8.15=8.813 x10^-4 gmol.fl^3 answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote