Consider the reaction, CaCO 3 ( s ) ? CaO( s ) + CO 2 ( g ) q = 178.0 kJ How muc
ID: 790118 • Letter: C
Question
Consider the reaction, CaCO3(s) ? CaO(s) + CO2(g) q = 178.0 kJHow much heat would be required to decompose exactly 4 mol CaCO3(s)? Answer A. 1780 kJ B. 44.5 kJ C. 712 kJ D. 89.0 kJ E. 178 kJ Consider the reaction, CaCO3(s) ? CaO(s) + CO2(g) q = 178.0 kJ
How much heat would be required to decompose exactly 4 mol CaCO3(s)? 1780 kJ 44.5 kJ 712 kJ 89.0 kJ 178 kJ A. 1780 kJ B. 44.5 kJ C. 712 kJ D. 89.0 kJ E. 178 kJ
Explanation / Answer
heat required to decompose 4 mol CaCO3
=178.0 kJ *4 =712 KJ
option C is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.