The rate of effusion of an unknown gas was measured and found to be 11.5 mL/min.
ID: 792799 • Letter: T
Question
- The rate of effusion of an unknown gas was measured and found to be 11.5 mL/min. Under identical conditions, the rate of effusion of pure oxygen (O2) gas is 13.5 mL/min. Based on this information, the identity of the unknown gas could be: N2 CO N2O C2H2 none of these
Explanation / Answer
Rate effusion unknown gas / rate effusion O2
= sqrt( Molar mass O2 / molar mass unknown gas )
11.5 /13.5 = sqrt(32/x)
x =44
molar mass of unknown gas is =44
hence N2O =28+16 = 44
answer is N20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.