What would the potential of a standard hydrogen (S.H.E.) electrode be if it was
ID: 797182 • Letter: W
Question
What would the potential of a standard hydrogen (S.H.E.) electrode be if it was under the following conditions?H+=0.85M, Ph2=4.8 atm, T=298K
THank you!
What would the potential of a standard hydrogen (S.H.E.) electrode be if it was under the following conditions?
H+=0.85M, Ph2=4.8 atm, T=298K
THank you!
What would the potential of a standard hydrogen (S.H.E.) electrode be if it was under the following conditions?
H+=0.85M, Ph2=4.8 atm, T=298K
THank you!
What would the potential of a standard hydrogen (S.H.E.) electrode be if it was under the following conditions?
H+=0.85M, Ph2=4.8 atm, T=298K
THank you!
Explanation / Answer
2 H+ + 2 e- => H2
Moles of electrons transferred = n = 2
Faraday constant F = 96485 C/mol
Temperature T = 25 deg C = 298 K
Molar gas constant R = 8.314 J/mol.K
Standard electrode potential Eo = 0.00 V
Nernst equation: E = Eo - RT/nF ln(P(H2)/[H+]^2)
= 0.00 - 8.314 x 298/(2 x 96485) x ln(4.8/0.85^2)
= -0.0243 V = -0.024 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.