Natural gas is a mixture of hydrocarbons, primarily methane ( C H 4 ) and ethane
ID: 797836 • Letter: N
Question
Natural gas is a mixture of hydrocarbons, primarily methane (CH4) and ethane (C2H6). A typical mixture might have Xmethane = 0.915 and Xethane = 0.085. Let's assume that we have a 15.55g sample of natural gas in a volume of 11.70L at a temperature of 19.95?C.
How many total moles of gas are in the sample?
What is the pressure of the sample (in atmospheres)?
What is the partial pressure of each component in the sample (in atmospheres)?
When the sample is burned in an excess of oxygen, how much heat (in kilojoules) is liberated?
Explanation / Answer
wt of methane = 0.915* 15.5 = 14.18g
wt of ethane = .085* 15.5= 1.3175 g..
moles of methane = wt of methane / molecular wt = 14.18/16 =.886
moles of ethane = wt of ethane / molecular wt of ethane = 1.3175/ 30 = .0439
hence total moles in sample = 0.886+.0439 = 0.929 moles...
2) p= nrt /v = .929* 8.313*(273+19.95)/(11.7*0.001) = 193366.4 pa= 1.93 bar = 1.93*.986= 1.9 atm
3)partial press of methane = 1.93* .886/.929= 1.84 bar = 1.84* .986 = 1.81 atm
nd of ethane = 1.93- 1.84= 0.089 bar = .089* .986= .087 atm
4)heat liberated = mass * calorific value = 15.5* 10^-3 * 50,000 = 775 kj..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.