Ethanol undergoes combustion in oxygen to produce carbon dioxide gas and liquid
ID: 798180 • Letter: E
Question
Ethanol undergoes combustion in oxygen to produce carbon dioxide gas and liquid water.
C2H5OH(l) + 3 O2(g) --> 2 CO2(g) + 3 H2O(l)
The standard heat of combustion of ethanol, C2H5OH(l), is -1366.8kJ/mol. Given that Hf[CO2(g)]=-393.5 kJ/mol and Hf[H2O]=-285.8kJ/mol, what is the standard enthalpy of formation of ethanol? show all work
a. -687.6 kJ/mol
b. -277.6 kJ/mol
c. 687.6 kJ/mol
d. 1,367 kJ/mol
e. 3,010 kJ/mol
For the reaction
C(graphite) + O2(g)-->CO2(g) H=-393kJ
how many grams of C(graphite) must be burned to release 275 kJ of heat
a. 0.70 g
b. 8.40 g
c. 12.0 g
d. 17.1 g
e. 22.3 g
When 0.7521 g of benzoic acid was burned in a calorimeter and a temperature rise of 3.60C was observed. What is the heat capacity of the bomb calorimeter? The heat of combustion of benzoic acid is -26.42kJ/g.
a. 1.34 kJ/C
b. 4.18 kJ/C
c. 5.52 kJ/C
d. 15.87 kJ/C
e. 752.1 kJ/c
Determine the heat reaction for the oxidation of iron,
4Fe(s) + 3 O2(g) --> 2 FeO3(s)
given the thermochemical equations below:
2Fe(s) + 6 H2O(l) --> 2 Fe(OH)3(s) + 3H2(g) H=+321.8 kJ
2H2O(l) + 2H2(g) + O2(g) H=+571.7 kJ
Fe2O3(s) + 3 H2O(l) --> 2 Fe(OH)3(s) H=+288.6kJ
a. -1648.7 kJ
b. -1182.1 kJ
c. -505.3 kJ
d. +360.5 kJ
e. +1447.1 kj
The Schrodinger wave equation
a. proves that photons are particles
b. proves that electrons have positive and negative spins
c. is used to compute the wavelength of small particles
d. calculates the position and momentum of an electron at any given time
e. can be solved to find the probability of finding an electron in a region of space
Show all work
Explanation / Answer
1)
ANSWER IS b
REQUIRED EQUATION IS
2C(S) + 3H2(G)+ 1/2 O2(g) ---------------->C2H5OH(l)
GIVEN
c(s) + O2 (g)--------------->2 CO2(g) : DELTA H= -393.5K.J
H2(g) + O2 (g) ---------->3 H2O (g) :DELTAH = - 241.8 KJ
C2H5OH(l) + 3 O2(g) --> 2 CO2(g) + 3 H2O(l): delta h= -1366.8KJ/m
BY SOLVING
2 c(s) + 2 O2 (g)--------------->2 CO2(g) : DELTA H= -2*393.5K.J
3 H2(g) + 3/2 O2 (g) ---------->3 H2O (g) :DELTAH = -3* 241.8 KJ
3 H2O(l) + 2 CO2 (g)-----------> C2H5OH(l) + 3 O2(g): delta h= 1366.8KJ/m
---------------------------------------------------------------------------
2C(S) + 3H2(G)+ 1/2 O2(g) ---------------->C2H5OH(l): delta H= -277.6KJ/MOLE
---------------------------------------------------------------------------
2)answer is b
12grams of graphite---------------------393 kj/mole
? ----------------------------------------275kj/mole
=275*12/393=8.40grams
3) ans e
4) a. -1648.7 kJ
5) answer is e
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.