Calculate the number of moles of P 4 S 10 that can be produced from 9.30 mol of
ID: 819408 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles of P4S10 that can be produced from 9.30 mol of P4 and 9.30 mol of S8
What would the potential yield of P4S10 be (in moles) if the amount of P4 were doubled (18.60 mol P4 and 9.30 mol S8)?
What would the potential yield of P4S10 be (in moles) if the amount of S8 were doubled (9.30 mol P4 and 18.60 mol S8)?
Calculate the number of moles of P4S10 that can be produced from 9.30 mol of P4 and 9.30 mol of S8 4 P4(s) + 5 S8(s) rightarrow 4 P4S10(s) What would the potential yield of P4S10 be (in moles) if the amount of P4 were doubled (18.60 mol P4 and 9.30 mol S8)? What would the potential yield of P4S10 be (in moles) if the amount of S8 were doubled (9.30 mol P4 and 18.60 mol S8)?Explanation / Answer
1) Here we have according to the reaction,
4 moles of P4 requires moles of S8 = 5
1 mole of P4 will reuire moles of S8 = 5/4
Thus, 9.30 moles of P4 will require moles of S8 = 9.30 x 5/4 = 11.625
But, we have only 9.30 moles of S8.
Hence, S8 is the Limitting Reagent in this case.
Thus, moles of P4S10 formed will depend on S8 and will be = 9.30 x 4/5 = 7.44 mol ------------ Ans.
2) Here, again S8 will be the Limitting Reagent.
Thus, moles of P4S10 formed will depend on S8 and will be = 9.30 x 4/5 = 7.44 mol ------------ Ans.
3) Here, P4 will be the Limitting Reagent.
Thus, moles of P4S10 formed will depend on P4 and will be = 9.30 mol ------------ Ans.
because, same moles of P4 gives same moles of P4S10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.