Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help with these! Correct answers will get you best answer and maximum amoun

ID: 819678 • Letter: N

Question

Need help with these! Correct answers will get you best answer and maximum amount of points



Calculate the number of molecules present in each of the following samples. 0.600 mol acetylene, C2H2, a fuel used in welding How many molecules are in a snowflake containing 8.00 times 10-5 g of H20 a 200. mg tablet of vitamin C, C6H8O6 NOTE THE UNITS OF mg. how many ATOMS are in the vitamin C sample in part (c)? how many ATOMS of oxygen are in the vitamin C sample in part (c)? This reaction shows the complete combustion of octane, C8H18, a component of gasoline. How many moles of O2 are needed to burn 2.70 mol of C8H18? How many moles of CO2 are produced when 0.60 mol of C8H18 are burned? How many grams of O2 are needed to burn 1.60 g of CgH18? Hydrofluoric acid, HF(aq), cannot be stored in glass bottles because compounds called silicates in the glass are attacked by the HF(aq). For example, sodium silicate, Na2SiO3, reacts in the following way. How many moles of HF are required to dissolve 0.80 mol of Na2SiO3? How many grams of NaF (MM of NaF = 41.99 g/mol) form when 0.800 mol of HF reacts in this way? An alternative method for preparing pure iron from Fe2O3 is by reaction with carbon monoxide (It is balanced now, it is a redox rxn, we will do those in 1202. Balance the equation. (Use the lowest possible coefficients.) How many grams of CO are needed to react with 3.23 g of Fe2O3? How many grams of CO are needed to react with 1.43 mol of Fe2O3? Aluminum hydroxide reacts with sulfuric acid as follows: Which reagent is the limiting reactant when 0.560 mol AI(OH)3 and 0.560 mol H2SO4 are allowed to react? How many moles of AI2(SO4)3 can form under these conditions? (You may want to write out the reaction)When ethane (C2H6) reacts with chlorine (CI2) the product is C2H5CI and HCI. In a certain experiment 125 g of C2H6 reacts with 205 g of CI2. Consider that C2H6 and CI2 react to form C2H5CI and HCI, calculate the theoretical yield of C2H5CI. Calculate the percent yield of C2H5CI if the reaction produced 174 g of C2H5CI.

Explanation / Answer

a)

mol=0.6

mlecules=6.022*10^23*0.6=3.61 *10^23


b)mol=8*10^-5/18

mol mass of water=16+2*1=18

molecules=8*10^-5/18 * (6.022*10^23)=2.67 * 10^18


c)mol=200 *10^-3/(6*12+8*1+6*16)=200 *10^-3/176

molecules=200 *10^-3/176* (6.022*10^23)=6.84*10^20


d)atoms=molecules*20=6.84*10^20*20=1.36*10^22


e)atoms of oxygen=molecules*6=6.84*10^20*6=1.36*10^22=4.10*10^21

..........................................................................

a)2 mol requires 25 mol

1 mol requires25/2

2.7 mol requires 2.7*25/2=33.75


b)2 mole produces 16 moles

1 mole---8

0.6 moles=0.6*8=4.8 moles


c)1.6 gm =1.6 /114 moles

1 mole require 12.5 mole oxygen

so 1.6 /114 moles requires 12.5*1.6/114 mole oxygen

1 mole oxygen=16 gm

total=12.5*1.6/114 * 16 gm=2.80 gm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote