Consider the reaction 2 KClO 3 ( s ) ? 2 KCl( s ) + 3 O 2 ( g ) How many grams o
ID: 823151 • Letter: C
Question
Consider the reaction2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
15.3 g
13.3 g
12.2 g
14.1 g
10.8 g Consider the reaction
2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
Consider the reaction
2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
15.3 g 13.3 g 12.2 g 14.1 g 10.8 g
15.3 g
13.3 g
12.2 g
14.1 g
10.8 g
Explanation / Answer
2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
Molar mass of Kclo3 = 122.55 g/mol
2 moles kclo3 => 3 moles o2
1moles => 3/2 moles of o2
n = 31.1/ 122.5 = 0.258 moles
=> 0.258 moles =====> 0.258*3/2 moes of o2
=>>>>>>>>>>>>>>>>> = 0.380 moles of o2
molar mass of o2 = 32g/mol
=> mass of 0.38 mole = 32* 0.38 = 12.18 g----------> answer OPTION C => 12.2 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.