Consider the reaction 2 KClO 3 ( s ) ? 2 KCl( s ) + 3 O 2 ( g ) How many grams o
ID: 823152 • Letter: C
Question
Consider the reaction2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
15.3 g
13.3 g
12.2 g
14.1 g
10.8 g Consider the reaction
2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
Consider the reaction
2 KClO3(s) ? 2 KCl(s) + 3 O2(g)
How many grams of oxygen are produced from the complete reaction of 31.1 g of KClO3?
Select a response:
15.3 g 13.3 g 12.2 g 14.1 g 10.8 g
15.3 g
13.3 g
12.2 g
14.1 g
10.8 g
Explanation / Answer
Number of moles of KClO3 -> 31.1/122.6 = 0.25 moles
Hence 2 moles of KClO3 produce 3 moles of O2.
O2 moles produced = 3/2*0.25 = 0.375 moles
Weight of O2 in gms = 0.375*32 = 12
Hence the ans will be (c) i.e .12.2 gms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.