Given the enthalpy changes for the following reactions: 2W(s) + 3O2(g) ---> 2WO(
ID: 829221 • Letter: G
Question
Given the enthalpy changes for the following reactions:
2W(s) + 3O2(g) ---> 2WO(s) DeltaH= -1680kj
C(s) + O2(g) --> CO2(g) DeltaH = -393.5 kj
2WC(s) _ 5O2(g) ---. 2WO3(s) + 2CO2(g) DeltaH = -2391.6 kj
determine the enthalpy change for the following reaction:
W(s) + C9s) ---> WC(s)
a) +317.5kj
b) -38.0 kj
c) -317.5 kj
d) -1488.0 kj
e) +1488.0 kj
The answer is B but I haven't the lishgtest idea the steps on how to get to that answer. If you would please, show your steps I wold be VERY appreciative! Thank you!
Explanation / Answer
2W(s) + 3O2(g) ---> 2WO(s) DeltaH1= -1680kj ----------(1)
C(s) + O2(g) --> CO2(g) DeltaH2 = -393.5 kj ---------------(2)
2WC(s) _ 5O2(g) ---. 2WO3(s) + 2CO2(g) DeltaH3 = -2391.6 kj -----------(3)
[1/2*Eq(1)] + Eq(2) - [1/2*Eq(3)]
we get,
W(s) + C(s) ---> WC(s) delta H = ?
delta H = [1/2*DeltaH1] + [DeltaH2] - [1/2* DeltaH3]
= [1/2* (-1680kj)] + [ -393.5 kj] - [ 1/2*(-2391.6 kj)]
= -37.7kj
Almost b) -38.0 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.