How many kJ of heat are needed to completely vaporize 43.2 g of H2O? The heat of
ID: 831346 • Letter: H
Question
How many kJ of heat are needed to completely vaporize 43.2 g of H2O? The heat of vaporization for water at the boiling point is 40.6 kJ/mole.
How many kJ of heat are needed to completely melt 3.30 moles of H2O, given that the water is at its melting point? The heat of fusion for water is 6.02 kJ/mole.
How many kJ of heat are needed to completely vaporize 1.30 moles of H2O? The heat of vaporization for water at the boiling point is 40.6 kJ/mole.
How many joules of heat are needed to completely vaporize 43.2 grams of water at its boiling point?
Given ?Hvap = 40.6 kJ/mol
Explanation / Answer
a.Mass of water=43.2g
Moles of water=43.2/18=2.4mol
Heat required=2.4*40.6=97.44 kJ
b.Heat req=moles *heat of fusion=3.30*6.02=19.866 kJ
c.Heat req=1.30*40.6=52.78 kJ
d.Mass of water=43.2g
Moles of water=43.2/18=2.4mol
Heat required=2.4*40.6=97.44 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.