Calculate the enthalpy of the reaction: 2NO(g) + O2(g) --> 2NO2(g) given the fol
ID: 832124 • Letter: C
Question
Calculate the enthalpy of the reaction: 2NO(g) + O2(g) --> 2NO2(g)
given the following reactions and enthalpies of formation:
1/2 N2(g) + O2(g) --> NO2(g), delta H *A = 33.2 kJ
1/2 N2(g) + 1/2O2(g) --> NO(g), delta H *B= 90.2 kJ
Calculate the enthalpy of the reaction: 4B(s)+3O2(g) --> 2B2O3(s)
given the following pertinent information:
B2O3(s) + 3H2O(g) --> 3O2(g) + B2H6 (g) delta H *A = +2035 kJ
2B(s) + 3H2(g) --> B2H6(g) delta H *B = +36 kJ
H2(g) + 1/2O2(g) --> H2O(l) delta H *C = -285 kJ
H2O(l) --> H2O(g) delta H *D = +44 kJ
Explanation / Answer
1)
The reaction you have is: 2 NO + O2 -> 2 NO2
It means that 2 NO and O2 must be on the left side and 2 NO2, on the right one, so you will look for the entalphies that were given and invert and/or multiply to copy this order, look:
1/2 N2(g) + O2(g) --> NO2(g), deltaH = 33.2 kJ (should be multiplied by 2)
N2 + 2 O2 -> 2 NO2.........deltaH = +66,4 kJ
1/2 N2(g) + 1/2O2(g) --> NO(g), delta H = 90.2 kJ (should be multiplied by 2 and inverted)
2 NO -> N2 + O2..............deltaH = -180,4 kJ
Now you have:
N2 + 2 O2 -> 2 NO2.........deltaH = +66,4 kJ
2 NO -> N2 + O2..............deltaH = -180,4 kJ
--------------------------------------...
canceling both N2 and 2 O2 with O2, you will find the given reaction:
2 NO + O2 -> 2 NO2........deltaH = 66,4 - 180,4 = -114,0 kJ
2)
In this one, you must know that you cannot cancel, for example, H2O(l) with H2O(g). The substances must be in the same physical state.
The reaction you have is: 4 B(s) + 3 O2(g) --> 2 B2O3(s)
It means that you have 4B(s) and 3 O2(g) on the left side and 2 B2O3(s) on the right side.
I will start for the second given entalphy reaction.
2 B(s) + 3 H2(g) --> B2H6(g), deltaH = +36 kJ (you need 4 B, so you should multiply this by 2)
4 B(s) + 6 H2(g) -> 2 B2H6(g).......deltaH = +72 kJ
B2O3(s) + 3 H2O(g) --> 3 O2(g) + B2H6(g), deltaH = +2035 kJ
at first look you need just to invert because of the 3 O2, but you have another equation that involves oxygen, so you will see that here you need to invert AND multiply by 2 (you can also look at the B2H6, where in the reaction above you have 2, so now you need 2 to cancel, as they are on different sides)
6 O2(g) + 2 B2H6(g) -> 2 B2O3(s) + 6 H2O(g)..deltaH = -4070 kJ
H2(g) + 1/2 O2(g) --> H2O(l), deltaH = -285 kJ
Since you have 6 O2 and you must have only 3 O2, you should now multiply by 6 and invert this reaction:
6 H2O(l) -> 6 H2(g) + 3 O2(g)........deltaH = +1710 kJ
H2O(l) --> H2O(g), deltaH = +44 kJ
To cancel both H2O(l), you should multiply it by 6 and also invert
6 H2O(g) -> 6 H2O(l) ......deltaH = -264 kJ
Now you have:
6 O2(g) + 2 B2H6(g) -> 2 B2O3(s) + 6 H2O(g)..deltaH = -4070 kJ
4 B(s) + 6 H2(g) -> 2 B2H6(g)............................delta... = +72 kJ
6 H2O(l) -> 6 H2(g) + 3 O2(g)...........................deltaH = +1710 kJ
6 H2O(g) -> 6 H2O(l)..................................... = -264 kJ
--------------------------------------...
doing the same way as we did before, you will find the same given reaction:
4 B(s) + 3 O2(g) -> 2 B2O3(s)
deltaH = 72 + 1710 - 4070 - 264 = -2552 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.