Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the amount of heat (energy) required in each of the following: How man

ID: 832269 • Letter: C

Question

Calculate the amount of heat (energy) required in each of the following: How many calories would it take to heat 23 g of water from 35 degree C to 57 degree C? How many kilocalories would it take to heat 175 g of water from 25 degree C to 89 degree C? A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 3.50 - gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. The observed temperature increase is 2.45 degree C. If the heat capacity of the calorimeter is 47.10 kJ - K - 1, how many nutritional Calories are there per gram of the candy?

Explanation / Answer

a) Mass of water, m = 23g, specific heat of water, s = 1 cal/g, increase in temperature, t = 22 degree Celsius. Hence, heat consumed by water, H = mst = 23*1*22 = 506 calories.

b) Mass of water, m = 175g, specific heat of water, s = 1 cal/g, increase in temperature, t = 64 degree Celsius. Hence, heat consumed by water, H = mst = 175*1*64 = 11.2 kilo calories.

c) no of calories per gram of candy = 47.10 *1000 * 275.6 *0.239005736 / 3.5 = 886400 CAL/G

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote