Mole fractions Part A What is the mole fraction of O2 in a mixture of 15.1g of O
ID: 845595 • Letter: M
Question
Mole fractions
Part A
What is the mole fraction of O2 in a mixture of 15.1g of O2, 8.19g of N2, and 2.47g of H2?
Part B
What is the mole fraction of N2 in a mixture of 15.1g of O2, 8.19g of N2, and 2.47g of H2?
Part C
What is the mole fraction of H2 in a mixture of 15.1g of O2, 8.19g of N2, and 2.47g of H2?
Part D
What is the partial pressure in atm of O2 of this mixture if it is held in a 15.50?L vessel at 14?C?
Part E
What is the partial pressure in atm of N2 of this mixture if it is held in a 15.50?L vessel at 14?C?
Part F
What is the partial pressure in atm of H2 of this mixture if it is held in a 15.50?L vessel at 14?C?
Explanation / Answer
Part A
molar masses of H2, O2 and N2 are respectively 2, 32 and 28
moles of H2 = 2.47 / 2 = 1.235
moles of O2 = 15.1 /32 = 0.472
moles of N2 = 8.19 / 28 = 0.2925
TOTAL MOLES = 1.235 + 0.472 + 0.2925 = 1.9995
Mole fraction of O2 = moles of O2/ total moles = 0.472 / 1.9995
= 0.236
Part B
Mole fraction of N2 = moles of N2/ total moles = 0.2925 / 1.9995
= 0.146
Part C
Mole fraction of H2 = moles of H2/ total moles = 1.235 / 1.9995
= 0.618
Part D
V = 15.5 L
T = 14 C + 273 = 287 K
n = 0.472
P = nRT / V = 0.472 * 0.0821 * 287 / 15.5
= 0.72 atm
Part E
V = 15.5 L
T = 14 C + 273 = 287 K
n = 0.2925
P = nRT / V = 0.2925 * 0.0821 * 287 / 15.5
= 0.44 atm
Part D
V = 15.5 L
T = 14 C + 273 = 287 K
n = 1.235
P = nRT / V = 1.235 * 0.0821 * 287 / 15.5
= 1.88 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.