Assume that 1-bromobutane and 1-chlorobutane form an ideal solution. At 273 P* c
ID: 854692 • Letter: A
Question
Assume that 1-bromobutane and 1-chlorobutane form an ideal solution. At 273 P* chloro = 3790. Pa and p* bromo = 1394 Pa. When only a trace of liquid is present at 273 K, X^(g) chloro = 0.63 a. Calculate the total pressure above the solution. b. Calculate the mole fraction of 1-chlorobutane in the solution. c. What value would x^(tot)chloro have in order for there to be 4.05 mol of liquid and 3.65 mol of gas at a total pressure equal to that in part (a)? [Note: This composition is different from that of part (a)].Explanation / Answer
According to Raoult's law:
pT = pe + pm = peoXe + pmoXm
Where:
pe & pm are partial vapor pressures of 1chloro butane and 1Bromo butane, respectively.
peo & pmo are pure vapor pressures of 11chloro butane and 1Bromo butane, respectively.
Xe & Xm are the mole fractions of 11chloro butane and 1Bromo butane in the liquid phase, respectively.
However, according to Dalton's law:
pT = pe + pm = pTYe + pTYm
Where:
Ye & Ym are the mole fractions of 11chloro butane and 1Bromo butane in the vapour phase, respectively.
Using above equations
Y chloro (g)= 0.63
Y bromo (g)= 0.37
Comparing two results we can say
peoXe = pTYe
3790*Xe = Pt *0.63 ======> Pt = 6015.87 Xe
pmoXm = pTYm
1394 * Xm = pT *0.37 =====>Pt = 3767.56Xm
we Xe + Xm = 1 ====> Xm =1-Xe
therefore 6015.87 Xe = [1-Xe]3767.56
b] Xe = 0.385 and Xm =0.615
a]Pt = 3767.56 *0.615 = 2317.04
c] X chloro [total] = X in solution + Y in gas
=[ 0.385*4.05 + 0.63 *3.65]/ 4.05+3.65 = 3.85 /7.7 = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.