Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to

ID: 871041 • Letter: W

Question

When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to Ag(cn)2 it was found to have a positive potential of 0.12v with respect to a saturated calomel electrode. what was the silver ion concentration of the solution? E for the SCE=0.25v and for Ag+ + e? Ag=0.80V When a silver electrode was placed in a solution which was 0.10m with respect to Ag(cn)2 it was found to have a positive potential of 0.12v with respect to a saturated calomel electrode. what was the silver ion concentration of the solution? E for the SCE=0.25v and for Ag+ + e? Ag=0.80V

Explanation / Answer

E=E0+0.059/nlog[Ag+]^2

0.12=(0.80-0.25)+0.059/2log[Ag+]^2

[Ag+]=0.000685

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote