What is the mole fraction of O2 in a mixture of 5.06g of O2, 7.19g of N2, and 1.
ID: 874514 • Letter: W
Question
What is the mole fraction of O2 in a mixture of 5.06g of O2, 7.19g of N2, and 1.31g of H2?
What is the mole fraction of N2 in a mixture of 5.06g of O2, 7.19g of N2, and 1.31g of H2?
What is the mole fraction of H2 in a mixture of 5.06g of O2, 7.19g of N2, and 1.31g of H2?
What is the partial pressure in atm of O2 of this mixture if it is held in a 12.60?L vessel at 14?C?
What is the partial pressure in atm of N2 of this mixture if it is held in a 12.60?L vessel at 14?C?
What is the partial pressure in atm of H2 of this mixture if it is held in a 12.60?L vessel at 14?C?
Explanation / Answer
What is the mole fraction of O2 in a mixture of 5.06g of O2, 7.19g of N2,
Mol O2 = Mass in g / Molar mass of O2 = 5.06 g O2 / 31.998 g/mol = 0.15813 mol O2
Mol N2 = 7.19 g / 28.014 g per mol = 0.257 mol N2
Mol H2 = 1.31 g / 2.0158 g per mol = 0.6498 mol H2
Mol fraction of O2 = mol O2 / Total mole in the mixture
= 0.15813 mol O2 / (0.257 +0.6498 +0.15813)
= 0.1485
Mol fraction of N2 = 0.257 mol N2 / 1.064 mol = 0.241
Mol fraction of H2 = 0.6498 mol H2/ 1.064 mol = 0.610
What is the partial pressure in atm of O2 of this mixture if it is held in a 12.60?L vessel at 4?C?
We use ideal gas law to find partial pressure of O2
pV= nRT
here p , V are pressure and volume. n = #mol , R = gas constant = 0.08206 L atm per K per mol , T = temperature in K
Lets plug given value of O2 in ideal gas law
P = nRT/ V
=[0.15813 mol O2 * (0.08206 Latm/Kmol)*277.15 K ] /12.60 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.