What is the mole fraction of Compound A in a mixture containing 2.58 g of compou
ID: 934790 • Letter: W
Question
What is the mole fraction of Compound A in a mixture containing 2.58 g of compound A (MM = 164.9 g/mol) and 3.2 g of Compound B(MM = 153.3g/mol)?
What is the molality of Compound A in a solution containing 7.62 g of Compound A(MM = 105.5 g/mol) and 78.28 g of water (MM =18.0g/mol)
Determine the molarity when 24.9 g of Compound A (MM = 197.7 g/mol) are dissolved into enough water to make a solution of 494 mL. (Do not include units.)
What is the percent by mass of copper in an alloy containing 1.12 g of copper and 1.49 g of nickel?
What is the mass of a compound needed to make a 384.2 mL of a solution with a molarity of 7.79 M? The molar mass of the compound is 105.6 g/mol. (Do not include units)
Explanation / Answer
Given, 2.58 g of compound A (MM = 164.9 g/mol)
Moles of A = 2.58 / 164.9 = 0.0156 mol
Given, 3.2 g of compound B ( MM = 153.3 g/mol)
Moles of B = 3.2 / 153.3 = 0.021 mol
Total moles = 0.0156 + 0.021 = 0.0366 mol
Mole fraction of compound A = (Moles of A) / (Total moles) = 0.0156 / 0.0366 = 0.43
Mole fraction of compound A = 0.43
-------------------------------------------------------
Given, mass of compound A = 7.62 g
Moles of compound A = 7.62g / 105.5 g/mol = 0.0722 mol
Volume of solvent = 78.28 g = 78.28 mL = 0.07828 L
Molarity = Moles / Volume (in L) = 0.0722 mol / 0.07828 L = 0.922 M
----------------------------------------------------------------------------
Given, mass of compound A = 24.9 g
Moles of compound A = 24.9 g / 197.7 g/mol = 0.126 mol
Volume of solvent = 494 mL = 0.494 L
Molarity = Moles / Volume (in L) = 0.126 mol / 0.494 L = 0.255 M
-------------------------------------------------------------------------------------
Total mass of Ni and Cu = 1.49 + 1.12 = 2.61 g
Mass percent of Cu = (Mass of Cu / Total mass) x 100 = (1.12 / 2.61) x 100 = 42.9%
------------------------------------------------------------------
Molarity = Moles / Volume(in L )
7.79 M = Moles / 0.3842
Moles = 2.99 mol
But, we know that Moles = Mass / Molar mass
given, molar mass = 105.6 g/mol
Mass = Moles x Molar mass = 2.99 x 105.6 = 315.74 g
Thus, mass of compound = 315.74 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.