Given that the molar volume of Ne gas is 22.414 L/mol at STP (1.00 atm of pressu
ID: 877047 • Letter: G
Question
Given that the molar volume of Ne gas is 22.414 L/mol at STP (1.00 atm of pressure and at a temperature of 273.15 K), predict the number of moles of H2 gas when its volume is 11.2 L under the same conditions of temperature and pressure.
2.00 mol
4.00 mol
0.500 mol
0.100 mol
10.0 mol
2.
Which of the following gases has the lowest average molecular velocity at the same temperature?
Ne
Xe
N2
F2
All of these have the same average molecular velocity.
2.00 mol
4.00 mol
0.500 mol
0.100 mol
10.0 mol
2.
Which of the following gases has the lowest average molecular velocity at the same temperature?
Ne
Xe
N2
F2
All of these have the same average molecular velocity.
Explanation / Answer
1. According to Ideal Gas Equation, PV=nRT
Here P= pressure, v=volume, n=no. of moles, R= gas constant, T= temperature
As per question, values of pressure and temp are taken to be same as that of Ne.
So, moles of H2, n=PV/RT= 1*11.2/ 0.082*273.15 = 0.50 moles
2. Average kinetic energy of particle is 3kT/2
According to Newton theory, KE= 1/2mv2
Equating both energies, 3kT/2= 1/2mv2
or, v2 = 3KT/m
v2 is inversely proprtional to mass of the particles.
In all of the given options, Ne has lowest molar mass, so it has more velocity
So Answer is Ne(Neon)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.