Given that the molar mass of H3PO4 is 97.994 grams, determine the # of grams of
ID: 898865 • Letter: G
Question
Given that the molar mass of H3PO4 is 97.994 grams, determine the # of grams of H3PO4 needed to prepare 0.35 L of a 1.25 M H3PO4 solution, now what volume, in liters, of a 1.25 M H3PO4 solution can be prepared by diluting 50 mL of a 4.5 M H3PO4 solution? Given that the molar mass of H3PO4 is 97.994 grams, determine the # of grams of H3PO4 needed to prepare 0.35 L of a 1.25 M H3PO4 solution, now what volume, in liters, of a 1.25 M H3PO4 solution can be prepared by diluting 50 mL of a 4.5 M H3PO4 solution?Explanation / Answer
(a) Number of Moles of H3PO4 = 350/1000*1.25 = 0.4375 moles
Number of grams of H3PO4 = 0.4375*97.994 = 42.8723 gms
(b) let the volume in liters be x
then x * 1.25 = 50/1000*4.5
x = 0.18 liters = 180 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.