8. The following reaction is a reduction reaction of magnetite (Fe3O4). Fe304 (s
ID: 882969 • Letter: 8
Question
8. The following reaction is a reduction reaction of magnetite (Fe3O4). Fe304 (s) 2C(s, graphite) 2CO2(g) 3Fe(s) a) Calculate standard Gibbs free energy of this reaction. b) Calculate equilibrium constant (K) of this reaction. c) If you start this reaction with 2.0gof Fe3O4, l.0g of graphite and 0.010 g of Co2, calculate equilibr concentration of CO2 and mass of Fe3O4 at the equilibrium. 9. Calculate pH of saturated lead (II) fluoride solution in water. 10. Thorium-230 (2 Th) undergoes alpha decay gradually. If you have 2.0 g of Thorium-230, what will i remaining thorium-230 amount after year? Also, what will be the amount of Radium-226 after lyea life of thorium-230 is 17.23 days. 11. The following shows reaction mechanism of NO2 reaction with Co. Step 1 NO2 NO2 NO3 NO slow Step 2 NO CO NO2 CO2 fast a) Write the rate law of this reaction. b If 500 torr of NO2 and 300 torr of CO were reacted, what will be the concentration of NO2 and CO minutes? Rate constant of this reaction is 1.90 x 10" /torr-s.Explanation / Answer
reduction of magnetite is
Fe3O4(s) + 2C(s, graphite) --> 2CO2(g) + 3Fe(s)
a) Standard Gibbs free energy :
Delta G of formation of Fe3O4 = 1015.46 KJ / mole
Delta G of formation of CO2 = 394.38 KJ / mole
Delta G of formation of C and Fe = 0
So Delta G of reduction = 2X Delta G of formation of CO2 - Delta G of formation of Fe3O4
Delta G of reduction = 2X(394.38) - (-1015.46) = 226.7 KJ / mole
b) Equilibrium constant is related to equlibrium constant as
Delta G = -RT lnK
R = 8.314 J mol-1 K-1 or 0.008314 kJ mol-1 K-1
T = let it be 298 K
so Delta G = - 8.314 X 298 X ln K
lnK= - 226.7 X 1000 / 8.314 X 298 = -91.50
So K = 1.82 X 10^-40
9)The lead flouride will dissociate as
PbF2(S) --> Pb2+(aq) + 2F-(aq)
Let solubility of PbF2 = s
so Ksp = sX(2s)2
s = (ksp/4)1/3
The Ksp of PbF2 = 3.6 X 10^-8
solubility = (3.6 x 10-8 /4)1/3
= 2.08 X 10^-2 M
therefore concentration of F- = 2s = 2*0.00208 = 0.00416 M
Now let us calculate the pH.
we know that HF is a weak acid so F- will be a strong base.
F-(aq) + H2O(l) ---> HF(aq) + OH-(aq)
Initial 0.00416 0 0
Change -x +x +x
equilibrium 0.00416 -x x x
Kb = [OH-][HF]/[F-] = 1.48 X 10-11
(1.48*10-11) = x2 / (0.00416 -x)
We can ignore x in denominator
0.00616 X 10^-11 = x2
x = 2.48X10-7 M
Concentration of OH- = 2.48*10^-7 M
pOH = -log(2.48*10^(-7))
= 6.605
so pH = 14- pOH
pH = 14-6.605 = 7.395
10 ) Half life of Thorium = 17.23 days
so we can calculate the amount left after 1 year (365 days)
(1/2)n = (1/2)(365/(17.23) = (0.5)21.18 = 4.21 X10^-7 = 4.21 X 10^-5 %
remaining amount from 2 gram of thorium will be = 4.21 X 10^-5 X 2 / 100 = 2.105 X 10^-7 grams will be left
11) The rate law depends upon the slow step
so Rate = K [NO2]2
Rate constant = [NO3][NO] / [NO2]NO2]
b) quesiton image is incomplete.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.