A) The density of an irregularly shaped object was determined as follows. The ma
ID: 884272 • Letter: A
Question
A) The density of an irregularly shaped object was determined as follows. The mass of the object was found to be 28.90 g ± 0.03 g. A graduated cylinder was partially filled with water. The reading of the level of the water was 5.5 cm3 ± 0.1 cm3. The object was dropped in the cylinder, and the level of the water rose to 9.8 cm3 ± 0.1 cm3 . What is the density of the object with appropriate error limits?
B) A column of liquid is found to expand linearly on heating. Assume the column rises 5.25 cm for a 10.0oF rise in temperature. If the initial temperature of the liquid is 99.7oF, what will the final temperature be in oC if the liquid has expanded by 19.5 cm?
C) A parsec is an astronomical unit of distance where 1 parsec = 3.26 light years (1 light year equals the distance traveled by light in one year). If the speed of light is 186,000 mi/s, calculate the distance in meters of an object that travels 3.0 parsecs.
D) Lipitor, a pharmaceutical drug that has been shown to lower "bad" cholesterol levels while raising "good" cholesterol levels in patients taking the drug, had over $11 billion in sales in 2006. Assuming one 1.0-g pill contains 6.5% of the active ingredient by mass, what mass in kg of active ingredient is present in one bottle of 50 pills?
Explanation / Answer
A)
m = 28.90 g ± 0.03 g
Vi= 5.5 cm3 ± 0.1 cm3.
Vf = 9.8 cm3 ± 0.1 cm3
Volume of object = Vf-Vi
= (9.8 cm3 ± 0.1 cm3) - (5.5 cm3 ± 0.1 cm3)
= (9.8-5.5)cm3 ± (0.1+0.1) cm3
= 4.3 cm3 ± 0.2 cm3
density =mass / volume
= 28.9 / 4.3
= 24.6 g/cm3
To find error in density use:
error in density / density = error in mass / mass + Error in volume/volume
error in density / 24.6 = 0.03/28.9 + 0.2/4.3
error in density = 1.17
so density = 24.6 g/cm3 ± 1.17 g/cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.