Calculate the final pH of a solution made by the addition of 10 mL of a 0.5 M Na
ID: 887338 • Letter: C
Question
Calculate the final pH of a solution made by the addition of 10 mL of a 0.5 M NaOH solution to 500 mL of a 0.4 M HA originally at pH = 5.0 (pKa = 5.0) Neglect the volume change.
The answer is 5.02
JUST FOR THOSE WHO WANT THE ACTUAL ANSWER and not .75 cents per question to get a wrong answer.
: the ratio when pka = pH is 1:1. So that means there is .4 M acid and base.
.010L x .5 mol/ L of NaOH: 5 x 10^-3 moles of NaOH
its going into the 500 ml solution so its new molarity is:
5 x 10-3 moles of NaoH / .5 L = .01 M
You add to the base and substract from acid. This is because the acid is reactign with this base. and the base is not reacting with the base, its additive
go to original: .4 M + .01 M = .41 M base
.4 M - .01 M = .39 M acid
So pH = 5 + Log (base/acid) = 5 + log (.41/.39) = 5.02
Explanation / Answer
Sol:-
Step 1. Calculation of [ A- ] :-
given [ HA ] = 0.4 M
pH = 5.0 and
pKa = 5.0
Now by using Henderson -Hasselbalch equation , we have
pH = pKa + log [ A- ] / [ HA ]
5.0 = 5.0 + [ log [ A- ] - log [ HA ] ]
[ log [ A- ] - log [ HA ] ] = 0
log [ A- ] = log [ HA ]
log [ A- ] = log 0.4
log [ A- ] = - 0.3979
[ A- ] = 10-0.3979
[ A- ] = 0.4 M
Step 2 . Calculation of pH :-
Number of moles of NaOH added = 0.5 M x 0.010 L = 0.005 mol
Number of moles of HA = Number of moles of A- or NaA = 0.4 M x 0.500 L = 0.2 mol
ICF table after the addition of 0.5 M NaOH will be
HA + NaOH <---------> NaA + H2O
I 0.2 mol 0.005 mol 0.2 mol
C - 0.005 - 0.005 + 0.005
F 0.195 mol 0 .00 mol 0.205 mol
again from Henderson-Hasselbalch equation , we have
pH = 5.0 + log 0.205 / 0.195
pH = 5.0 + log 1.05128
pH = 5.0 + 0.02
pH = 5.02
Hence the result
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.