Given that 8.93 moles of carbon monoxide gas are present in a container Of volum
ID: 887361 • Letter: G
Question
Given that 8.93 moles of carbon monoxide gas are present in a container Of volume 30.30 L, what is the pressure of the gas (in atm) if the temperature is 87 degree C? Given that 8.93 moles of carbon monoxide gas are present in a container Of volume 30.30 L, what is the pressure of the gas (in atm) if the temperature is 87 degree C? Given that 8.93 moles of carbon monoxide gas are present in a container Of volume 30.30 L, what is the pressure of the gas (in atm) if the temperature is 87 degree C?Explanation / Answer
P= nRT/V
T = 87+273 = 360K
P= 8.93*0.0821*360/30.30
P= 8.719atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.