Given that 6.9 moles of carbon monoxide gas are present in a container of volume
ID: 957845 • Letter: G
Question
Given that 6.9 moles of carbon monoxide gas are present in a container of volume 30.4L , What is the pressure of the gas (in atm) if the temperature is 62 degree C? If 2.00 g of N_2 gas has a volume of 0.40 L and a pressure of 6.0 atm, what is its Kelvin temperature? Methane gas, CH_4, is sold in a 43.8 L cylinder containing 5.54 kg. What is the pressure inside of the cylinder in kilopascals at 20 degree C? Which sample contains more moles, 3.14 L of Ar at 85.0 degree C and 1111 mmHg pressure or 11.07 g of Cl_2?Explanation / Answer
11)PV = nRT
R = 0.0821,V = 30.4,T= 335k,n = 6.9
6.2423 ATM
Up to 13 th questions I think you solved
14)v1 = 3.14,p1=1111mmHg= 1.46atm, T 1= 358k
R= 0.082L.atmK^-1mol^-1
PV/RT = n = 1.51
For cl2 = 11.07/70=0.157 moles
AR has more moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.