When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride
ID: 890284 • Letter: W
Question
When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNO3(aq)+NaCl(aq)AgCl(s)+NaNO3(aq)
Part A What mass of silver chloride can be produced from 1.40 L of a 0.180 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units.
Part B The reaction described in Part A required 3.98 L of sodium chloride. What is the concentration of this sodium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
AgNO3(aq) + NaCl(aq) AgCl(s) + NaNO3(aq)
Part A. Volume of AgNO3 = 1.40 L
Molarity of AgNO3 = 0.180 M
Moles of AgNO3 = Molarity * Volume
= 0.180 * 1.40
= 0.252 moles
From reaction it is clear that 1 mole of AgNo3 reacts with 1 mole of NaCl and produce 1 mole of AgCl.
So, moles of AgCl produced = 0.252 moles
Molar mass of AgCl = 143.32 g/mol
Mass of AgCl produced = Moles * Molar mass
= 0.252 * 143.32
= 36.11 g
Part B. Volume of NaCl required = 3.98 L
From part A we have,
Moles of NaCl = 0.252
Concentration of NaCl = Moles / Volume
= 0.252 / 3.98
= 0.063 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.