Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride

ID: 969370 • Letter: W

Question

When solutions of silver nitrate and sodium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation AgNO_3 (aq) + NaCl (aq) rightarrow AgCl (s) + NaNO_3 (aq) What mass of silver chloride can be produced from 1.58 L of a 0.135 M solution of silver nitrate? Express your answer with the appropriate units. mass of AgCl = The reaction described in Part A required 3.25 L of sodium chloride. What is the concentration of this sodium chloride solution? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

A) 0.135 M means 0.135 moles of AgCl in 1L of solution. therefore no. of moles in 1.58 L = 1.58 X 0.135 = 0.2133 moles. Molar mass of AgCl = 143.32 g. therefore mass of AgCl = 0.2133 X 143.32 = 30.57 g

B) to prepare 0.2133 moles of AgCl we will need 0.2133 moles of NaCl. Conc. = moles/L = 0.2133/3.25 = 0.656 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote