Calculate the mass (in grams) of each sample. 3.9×10 25 O3 molecules 4.46×10 19
ID: 890344 • Letter: C
Question
Calculate the mass (in grams) of each sample.
3.9×1025 O3 molecules
4.46×1019 CCl2F2 molecules
9 water molecule(s)
Determine the number of moles of oxygen atoms in each of the following.
2.28×102 mol H2CO3
Give the name from the formula or the formula from the name for each of the following hydrated ionic compounds.
Zn3(PO4)23H2O
iridium(III) bromide tetrahydrate
BeCrO45H2O
aluminum nitrate dihydrate
What mass (in grams) of iron(III) oxide contains 67.3 g of iron? Iron(III) oxide is 69.94% iron by mass.
Explanation / Answer
(1) 3.9×1025 O3 molecules
1 mol -------------------> 6.023 x 10^23 molecules
x moles ---------------> 3.9×1025 O3 molecules
x = 3.9×1025 / 6.023 x 10^23
x = 64.75 moles
mole = mass / molar mass
64.75 = mass / 48
mass = 3108 g
(2) 4.46×1019 CCl2F2 molecules
moles = 4.46×1019 / 6.023 ×1023
moles = 7.4 x 10^-5
CF2Cl2 molar mass = 121 g /mol
mass = 121 x 7.4 x 10^-5 = 8.95 x 10^-3 g
(3) 9 water molecule(s)
1mol ----------------------> 6.023 x 10^23 molecules
x ---------------------------> 9 water molecules
x = 9 / 6.023 x 10^23
= 1.9 x 10^-23
mass = 18 x 1.9 x 10^-23
= 2.69 x 10^-22 g
(4) Zn3(PO4)23H2O --------------------> zinc phosphate trihydrate
(5) iridium(III) bromide tetrahydrate ---------------------> IrBr3.4H2O
(6) BeCrO45H2O ----------------------------> Berillium Chromate pentahydrate
(7) aluminum nitrate dihydrate ----------------> Al(NO3)2 .2H2O
(8 ) What mass (in grams) of iron(III) oxide contains 67.3 g of iron? Iron(III) oxide is 69.94% iron by mass
Fe2O3
Fe mass % = (Fe mass / total mass ) x 100
69.94 = (67.3 / total mass) x100
total mass = 96.2 g
mass of Fe(III) oxide = 96.2 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.