A mouthwash bottle contains 20.5% alcohol by volume. If the bottle of mouthwash
ID: 893256 • Letter: A
Question
A mouthwash bottle contains 20.5% alcohol by volume. If the bottle of mouthwash contains 375mL, what is the volume in mililiters of the alcohol?
A patient needs 250g of glucose in the next 12 hours. How many liters of a 10% (m/v) glucose solution must be given?
Calculate the amount of solution (g or mL) that contains each of the following amounts of solute
1) 3.2g of LiNO3 from a 20%(m/m) LiNO3 solution
2) 33.0g of KOH from a 10.0%(m/m) KOH solution
3) 2.4mL of formic acid from a 8.0% (v/v) formic acid solution
Explanation / Answer
Part a) Volume of alcohol = (375 mL)(20.5/100) = 76.9 mL alcohol
Part b) 250 g = 10%, therefore, total volume of solution = 100*250/10 = 2500 mL = 2.5 L glucose solution should be given.
Part c)
1) Total mass of solution = 3.2 g*100 /20 = 16 g
2) Total mass of KOH solution = 33 g*100 /10 = 330 g
3) Total volume of the solution = 2.4*100/8 = 30 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.