Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titanium metal requires a photon with a minimum energy of 6.94×1019J to emit ele

ID: 902262 • Letter: T

Question

Titanium metal requires a photon with a minimum energy of 6.94×1019J to emit electrons.

Part A

What is the minimum frequency of light necessary to emit electrons from titanium via the photoelectric effect?

Express your answer using three significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the wavelength of this light?

Express your answer using three significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

This question will be shown after you complete previous question(s).

Part D

If titanium is irradiated with light of 233 nm, what is the maximum possible kinetic energy of the emitted electrons?

Express your answer using three significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Titanium metal requires a photon with a minimum energy of 6.94×1019J to emit electrons.

Part A

What is the minimum frequency of light necessary to emit electrons from titanium via the photoelectric effect?

Express your answer using three significant figures.

=   s1  

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the wavelength of this light?

Express your answer using three significant figures.

=   nm  

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

This question will be shown after you complete previous question(s).

Part D

If titanium is irradiated with light of 233 nm, what is the maximum possible kinetic energy of the emitted electrons?

Express your answer using three significant figures.

E =   J  

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

Part A :

minimum energy to emit electrons E = 6.94×1019 J

E = hv

h = 6.625*10^-34 j.s

v= frequency = ?

(6.94*10^(19)) = (6.625*10^(-34))*v

v = 1.05*10^15 s-1

Part B: wavelength of this light,

C = vL

c= light velocity = 3*10^8 m/s

v = frequency = 1.05*10^15 s-1

L = wavelength = ?

3*10^8 = (1.05*10^15)*L

L = 2.86*10^(-7) m = 286 nm

Part D

from photoelectric effect

hv = hv0 + K.E

K.E = (6.625*10^(-34)*(3*10^8/(233*10^(-9)))-(6.625*10^(-34)*1.05*10^15)


   K.E = 1.57*10^-19 joule.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote