Calculate the yield if 437.463 g of 2-methylcyclohexanone gives 13.805571 g of 2
ID: 904306 • Letter: C
Question
Calculate the yield if 437.463 g of 2-methylcyclohexanone gives 13.805571 g of 2-methylcyclohexanol. Answer: Calculate the cis/trans equilibrium constant for a 1 .3-disubstituted cyclohexane compound at 3.2 Kelvin. as shown below. The A value for substituent X is 6.5 kJ/mol. while the A value for substituent Y is 2.3 KJ/mol. Assume that the lowest-energy chairs of each stereoisomer are in equilibrium. Answer: Consider a solution containing a conformationally-locked ring system with a single substituent. Upon analysis at 250.8 K. the axial conformer is found to have a concentration of 2.03 mM. and the equatorial conformer is found to have a concentration of 7.2 mM. Given this, calculate the A value for this substituent n kJ/mol. Answer:Explanation / Answer
There are multiple questions here . i am allowed to answer only 1 at a time. I will answer 1st one for you. Please ask other as different question.
Molar mass of 2-methylcyclohexanone=112.17 g/mol
mass of 2-methylcyclohexanone= 437.463 g
number of moles of 2-methylcyclohexanone= mass/molar mass = 437.463 / 112.17 = 3.9 mol
number of moles of 2-methylcyclohexanol should be 3.9 mol
Molar mass of 2-methylcyclohexanol=114.19 g/mol
Theoretically, mass of 2-methylcyclohexanol = number of moles * molar mass
= 3.9 mol * 114.19 g/mol
=445.341 g
Percent yield = actual yield * 100 / theoretical yield
=13.805571 * 100 / 445.341
= 3.1 %
Answer: 3.1 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.