What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 904655 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.10 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY. Rearrange the Henderson-Hassel batch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic add), [A-] HA]. 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid Step 1 The ratio of base to acid to acid is [acetate]/ [acetic acid] = 0.69 Step 2: Use the mote fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.Explanation / Answer
From Henderson - Hasselbalch equation
pH = pKa + log [base]/[acid]
Given that pH = 4.6
pKa = 4.76
concentration of buffer solution = 0.10 M
For acetate-acetic acid buffer,
pH = pKa + log [acetate]/[acetic acid]
4.6 = 4.76 + log [acetate]/[acetic acid]
log [acetate]/[acetic acid] = 4.6-4.76
log [acetate]/[acetic acid] = -0.16
[acetate]/[acetic acid] = 10-0.16
[acetate]/[acetic acid] = 0.6918
[acetate] = [acetic acid] x 0.6918 -- Eq (1)
From given data, concentration of buffer solution = 0.10 M
i.e [acetate]+ [acetic acid] = 0.10 M ----Eq (2)
From Eq (1), [acetate] = [acetic acid] x 0.6918
Substitute this acetate value in Eq (2)
Then Eq (2) becomes, [acetic acid] x 0.6918 + [acetic acid] = 0.10 M
[acetic acid] { 0.6918+1 } = 0.10 M
[acetic acid] { 1.6918} = 0.10 M
[acetic acid] = 0.10 M / 1.6918
= 0.0591 M
[acetic acid] = 0.0591 M
[acetate]+ [acetic acid] = 0.10 M ----Eq (2)
then, [acetate]+ 0.0591 M = 0.10 M
[acetate] = 0.10 M - 0.0591 M
= 0.0409 M
[acetate] = 0.0409 M
Therefore, [acetic acid] = 0.0591 M
[acetate] = 0.0409 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.