What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 939832 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.15 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A–]/[HA]. 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: The ratio of base to acid is Step 2: Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate.Explanation / Answer
from the given data
[acetate]/[aceticacid] = 0.69 ----- 1
[acetate]+[aceticacid] = 0.15 M -- -2
from 1&2
[Aceticacid] = 0.15/1.69 = 0.089 M
[acetate] = 0.15-0.089 = 0.061 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.