Find heat of solution, delta hs, of ammonia chloride in kj/mol. This is a lab so
ID: 906596 • Letter: F
Question
Find heat of solution, delta hs, of ammonia chloride in kj/mol.This is a lab so I'm not entirely sure what's needed.
3.467 grams of NH4Cl was placed into a calorimeter containing 100 mL DI water that was at 20.6 degrees C. The temperature dropped to 18 degrees C.
The calorimeter constant is 150.9 j/c. I found the dT to be -2.6 degrees C, the heat flow of the solution to be -.0359 kj, the heat flow of the calorimeter to be -.3923 kj, and the total dH for dissolution to be .428 kj. Find heat of solution, delta hs, of ammonia chloride in kj/mol.
This is a lab so I'm not entirely sure what's needed.
3.467 grams of NH4Cl was placed into a calorimeter containing 100 mL DI water that was at 20.6 degrees C. The temperature dropped to 18 degrees C.
The calorimeter constant is 150.9 j/c. I found the dT to be -2.6 degrees C, the heat flow of the solution to be -.0359 kj, the heat flow of the calorimeter to be -.3923 kj, and the total dH for dissolution to be .428 kj.
This is a lab so I'm not entirely sure what's needed.
3.467 grams of NH4Cl was placed into a calorimeter containing 100 mL DI water that was at 20.6 degrees C. The temperature dropped to 18 degrees C.
The calorimeter constant is 150.9 j/c. I found the dT to be -2.6 degrees C, the heat flow of the solution to be -.0359 kj, the heat flow of the calorimeter to be -.3923 kj, and the total dH for dissolution to be .428 kj.
Explanation / Answer
HN4Cl(s) + H2O --- > NH4Cl(aq), DeltaH = + Ve
Since the temperature of the calorimeter and water is decreased, heat is absorbed during the dossolution of NH4Cl(s) in water. Hence DeltaH for the above reaction is +ve.
Mass of NH4Cl(s) taken = 3.467 g
Molecular mass of NH4Cl = 53.49 g/mol
Hence moles of NH4Cl(s) taken = mass / molecular mass = 3.467 g / 53.49g/mol = 0.06482 mol
Heat released by water = mxsxdT = 100g x (4.184J/g.DegC) x (- 2.6 DegC) = - 1088 J
Heat released by calorimeter = CxdT = 150.9 J/DegC x (- 2.6 DegC) = - 392.3 J
Hence total heat released by the system = - (1088 + 392.3) J = -1480.3 J
Now heat absorbed during the dissolution of 0.06482 mol NH4Cl in above reaction = - ( -1480.3 J) = +1480.3 J
Hence heat absorbed during the dissolution of 1 mol NH4Cl = (+1480.3 J) / 0.06482 mol = 22840 J/mol
= 22.84 KJ/mol
Hence heat of solution of NH4Cl = 22.84 KJ/mol (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.