Check question one and do others correctly by steps in general/college chemistry
ID: 909221 • Letter: C
Question
Check question one and do others correctly by steps in general/college chemistry 1ula of an unknown compound with was determined in the following way: F 2. The form sample was analyzed by element, and found to consist of 54.55% carbon, 4318% fluorine by mass. Then irst, a 27% hydrogen, and a separate experiment was done in which a sample was vaporized 292-mL container in a water bath at 100°C. At this temperature, n a of 745 torr and was found to have a mass of 1.234 g. the gaseous sample had a eous sample had a PWhat is the empirical formula of this compound? What is the molecular formula?
Explanation / Answer
54.5% C
2.27 % H
43.18 % F
by mass
Assume a bsis of 100 g of sample
therefore
54.5 g C --> 54.5/12 = 4.5 mol C
2.27 g H --> 2.27/1 = 2.27 mol H
43.18 g F --> 43.18/19 = 2.27
Assume:
2.27 as basis:
1 mol o F
1 mol of H
2 mol of C
Empirical fomrula
C2HF
For MW
V = 292 ml
T = 100 C = 373 K
P = 745 torr = 745/760 = 0.98 atm
m = 1.234
Assume ideal gas
PV = nRT
PV = m/MW*RT
MW = m*RT/(PV) = 1.234*0.082*(373)/(0.082*0.292) = 1576.3 g/mol
Our Empriical formula was:
C2HF
Empirical mass = 12*2 + 1+ 19 = 44
then
1576.3 /44= 35.8 or about 39
then
C78H39F39
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.