A 18.0-L helium tank is pressurized to 29.0 atm. When connected to this tank, a
ID: 913774 • Letter: A
Question
A 18.0-L helium tank is pressurized to 29.0 atm. When connected to this tank, a balloon will inflate because the pressure inside the tank is greater than the atmospheric pressure pushing on the outside of the balloon. Assuming the balloon could expand indefinitely and never burst, the pressure would eventually equalize causing the balloon to stop inflating. What would the volume of the balloon be when this happens? Assume atmospheric pressure is 1.00 atm. Also assume ideal behavior and constant temperature.
Explanation / Answer
From ideal gas equation.
initial pressure P1 = 29 atm
initial volume V1 = 18L
final pressure P2 = 1 atm
final volume V2 =
P1V1 = P2V2
29*18 = 1*v2
Total volume V2 = 522L
But still 18L in the tank
volume of ballon = 522-18 = 504 L >>>> answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.