A 17.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended fr
ID: 2199311 • Letter: A
Question
A 17.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended from a scale and immersed in water as shown in figure below. The 120. Cm dimension is vertical, and the top of the block is 0.15 cm below the surface of water. What are the magnitude of the forces acting on the top and the bottom of the block due to the surrounding water ? (Use P0=1.0130 times 10 5 N/m2.) F top= F bottom What is the reading of the spring scale ? Your response doffers significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. NExplanation / Answer
Top pressure
= Po + rho x g x h
= 1.01 x 10^5 + 1000 x 9.8 x 0.0515 m
= 101,504 pa
Bottom pressure
= Po + rho x g x h
= 1.01 x 10^5 + 1000 x 9.8 x .175m
= 102,715
Top force
F = P x A
= 101,504 x .01
= 1015.04 N
Bottom force
F = P x A
= 102,715 x .01
= 1027.15 N
Fbuoyant = bottom force - top force
= 12.11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.