A 9.780 g gascous mixture contains C_2H_6 and C_3H_8. Complete combustion of thi
ID: 923258 • Letter: A
Question
A 9.780 g gascous mixture contains C_2H_6 and C_3H_8. Complete combustion of this mixture requires 1.120 moles of oxygen gas. Calculate the mass percent of C_2H_6 in the original mixture What are the products of the complete combustion of a hydrocarbon C_xH^y? Which of the following applies: a single reaction, or parallel reactions? If parallel reactions are involved, can they lie added together in doing stoichiometric calculations? What can you define as unknown variables? How will they be used to determine the mass percent of C_2H_6? What equations represent (a) the total number of moles of oxygen reacted, and (b) the total mass of C_2H_6 and C_3H_8 in the original mixture, in terms of your defined unknown?Explanation / Answer
C2H6 + 3.5O2 = 2CO2 + 3H2O
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
2. parallel reactions; can be added in a defined proportion/ratio
3.
p, mass fraction of C2H6, the unknown variable
(1-p) , mass fraction of C3H8
C2H6 + 3.5O2 = 2CO2 + 3H2O
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
Molar masses: C2H6 30.07 g/mol ; C3H8 44.1 g/mol
C2H6 mol number = p · 9.780 g / 30.07 g/mol = 0.3252p
…has reacted with 3.5x0.3252p = 1.138p mol O2
C3H8 mol number = (1-p) · 9.780 g / 44.1 g/mol = 0.2218 (1-p) = 0.2218-0.2218p
..has reacted with 5(22.18-0.2218p) = 1.109 – 1.109p mol O2
4.
Total number of O2 moles :
1.138p + 1.109 – 1.109p = 1.120 mol
1.109 + 0.029p mol = 1.120 mol
p = 0.379
p% = 37.9 %
For the masses:
9.780 = p · 9.780 + (1-p) · 9.780
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.