Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the number of moles of the indicated substances m each of the followin

ID: 923416 • Letter: C

Question

Calculate the number of moles of the indicated substances m each of the following samples: 45. 1 g of Li_2 O 153 mg of C_6 H_6 1.12 kg of MgCl_2 Calculate the mass in grams of each of the following samples: 1.52 mol of uranium 3.53 mol of aluminum chloride 1.13 Times 10^-3 mol of sodium hydrogen carbonate Calculate the number of molecules present in each of the following samples : 7.45 Times 10^-3 mol of phosphine, PH_3 7.45 g of phosphine, PH_3 a sample of benzene, C_6 H_6, which contains a total of 4.50 mol of carbon Calculate the number of moles of carbon atoms present in each of the follow mg samples: 1.721 g of ethanol, C_2 H_5 OH 0.4343 g of carbon suboxide, C_3 O_2 Calculate the percent by mass of the element listed first in the formulas of each of the following compounds: benzoic acid (carbon), C_6 H_5 CO_2 H ammonium acetate (nitrogen), NH_4 C_2 H_3 O_2 For each of the following ionic substances, calculate the percentage of the overall, molar mass of the compound that is represented by the positive ions the compound contains: 5.25 g of ammonium iodide. NH_4 I 7.36 mol of calcium phosphate. Ca_3 (PO_4)_2

Explanation / Answer

1)

i)

Li2O 45.1 g

MW of Li2O = 29.88

mol = mass/MW = 45.1/29.88 = 1.5093moles

ii)

153 mg of C6H6

MW of C6H6 = 78

mass = 153 mg = 0.153 g

mol = mass/MW = 0.153/78 = 0.00196

iii)

1.12 kg of MgCl2

mass = 1.12 kg = 1120 g

MW = 95.211

mol = mass/MW = 1120/95.211 = 11.763 mol of MgCl2


NOTE: Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote